Soczewki fotochromowe – ochrona oczu i elegancja

W czasie, gdy nasz kraj coraz częściej nawiedzają upalne dni, a słońce nie szczędzi promieni, rynek okularów przeciwsłonecznych kwitnie. Wiele osób postanawia się w nie wyposażyć w trosce o swoje oczy lub zwyczajnie dla wygody. Dodatkowym atutem okularów przeciwsłonecznych jest ich elegancka prezencja, a z pewnością lepsza niż bezustanne mrużenie oczu chroniąc się przed natarczywymi promieniami słońca. Niestety, ten „luksus” nie jest dostępny dla wszystkich, a jednymi z nieszczęśników są osoby z korekcją wzroku. Dla takich osób wskazane jest używanie soczewek korekcyjnych, dlatego, w ich wypadku, noszenie zwykłych okularów przeciwsłonecznych raczej nie wchodzi w grę. Nie ma jednak tragedii, ponieważ salony optyczne oferują szereg rozwiązań takiego problemu. Jedną z takowych opcji są inteligentne szkła, stosowane również w okularach korekcyjnych. 

Czym są soczewki fotochromowe (inteligentne szkła) ?

Fotochromy to soczewki wypełnione molekułami, które pod wpływem światła samoczynnie ciemnieją. Na molekuły zawarte w fotochromach działa promieniowanie UV, które powoduje reakcję termiczną. W praktyce oznacza to, że nosząc z pozoru zwykłe okulary korekcyjne, te pod wpływem światła mogą stać się w mgnieniu oka okularami przeciwsłonecznymi. Oczywiście, nie jest to jednorazowa przyjemność. Gdy na soczewki nie oddziałuje już promieniowanie, soczewki okularowe zaczynają wracać do pierwotnego stanu „przezroczystości”. I tak w nieskończoność. Należy jednak wspomnieć, że o ile proces przyciemniania, pod wpływem promieniowania UV, przebiega w ciągu kilku sekund, o tyle powrót do naturalnego stanu zajmuje już nieco dłuższą chwilę. Inteligentne szkła , zwłaszcza te, które kojarzymy z latami 90. ubiegłego wieku, już dawno odeszły.

To już nie relikt przeszłości – współczesne fotochromy

Technologia soczewek fotochromowych nadal się rozwija, a więc nie zatrzymała się 30 lat temu. Dzisiejsze fotochromy często nie potrzebują już ingerencji promieniowania ultrafioletowego. Można powiedzieć, że współczesne fotochromy są bardziej „inteligentne” od swoich pierwowzorów. Otóż wykorzystują one krótsze fale światła widzialnego, dzięki czemu przydadzą się nie tylko na słońcu, ale także w pomieszczeniach, ochronią nasze oczy przed złym wpływem wyświetlaczy smartfonów, komputerów i innych urządzeń. Przykładem współczesnych fotochromów są soczewki firmy Transitions Signature GEN 8. Zostały opracowane nie tylko dla ochrony przed słońcem, ale także przed wysoce szkodliwym dla oczu światłem niebieskim emitowanym przez wyświetlacze, LEDy, halogeny etc. Działają wewnątrz oraz na zewnątrz, dopasowując przyciemnienie do aktualnego wpływu światła.  W przeciwieństwie do poprzedniej generacji fotochromów, soczewki Transitions Signature GEN 8 oferują nie tylko podstawowe wersje kolorystyczne (brąz, szary, grafitowo-zielony), ale również szeroką gamę kolorów (np. niebieski, fioletowy), dzięki czemu łatwiej dobrać oprawki, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *