Czy twój telefon może pozbawić cię wzroku? – Ochrona przed światłem niebieskim

Termin światła niebieskiego może być nieznany większości ludzi, jednak mimo mylącej nazwy nie ma on nic wspólnego ze sferą duchową, np. objawieniami. Wręcz przeciwnie, może spowodować stan, w którym nic już nie zobaczymy.

Jak wszystkim zapewne wiadomo, długotrwałe spoglądanie wprost ku promieniom słonecznym może nam przysporzyć problemów zdrowotnych związanych ze wzrokiem, a nawet doprowadzić do oślepnięcia na skutek nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki. Siatkówka oka nie regeneruje się po uszkodzeniu, więc jedyną nadzieją dla osób, które doznały takiego problemu jest przeszczep, niestety taki zabieg był dotychczas testowany jedynie na myszach. Niezbyt przyjemną, acz pożyteczną wiedzą może okazać się fakt, że nie tylko słońce może pozbawić nas pięknego zmysłu, jakim jest wzrok. Równie niebezpieczne może być długotrwałe wpatrywanie się w każdy przyrząd, który emituje niebieskie światło, czyli fale o długości od 436 nm do 495 nm. Takim przedmiotem może być np. lampa, ale nie jest ona raczej bezpośrednim zagrożeniem, bo nikt raczej namiętnie nie wpatruje się w żarówkę. Raczej nie. Natomiast w dzisiejszych czasach największymi wrogami naszych oczu są urządzenia, bez których często nie możemy się obyć – monitory komputerowe, tablety, smartfony, telewizory, a właściwie ich ekrany. 

W

Wyświetlacze – zabójcy ludzkich oczu

Z pewnością wiele badań dowiodło jak szkodliwy dla ludzkiego życia może być długi kontakt z komputerem czy innymi urządzeniami multimedialnymi, jednak nie będziemy się tutaj zagłębiać w kwestie inne niż zdrowie naszego wzroku. Okazuje się, że długotrwałe wpatrywanie się w ekran wyświetlacza może mieć taki sam negatywny wpływ na nasze oczy jak spoglądanie w słońce, gdyż niektóre urządzenia, przez swoje wyświetlacze, emitują światło niebieskie, szkodliwe dla naszych oczu, które pochodzi właśnie od słońca, tak jak każde inne światło – czerwone, fioletowe itd. Właściwym i najlepszym postępowanie w takiej sytuacji byłoby ograniczenie kontaktu z urządzeniami emitującymi fale światła niebieskiego, zwłaszcza przed snem, ponieważ promieniowanie niebieskie redukuje wydzielanie melatoniny i uniemożliwia nam spokojne zaśnięcie, a spokojny sen to przecież podstawa. Co jednak, gdy nie jesteśmy w stanie tego zrobić, chociażby, dlatego że życie zawodowe wymaga od nas pracy przy komputerze oraz nieustannego gapienia się w monitor?  

Okulary z filtrem światła niebieskiego

Dla tych, którzy chcieliby a nie mogą oderwać się od ekranów swoich smartfonów, tabletów, komputerów, lub dla tych, którzy po prostu to lubią jest rozwiązanie. Podobnie jak okulary korekcyjne, okulary do czytania, okulary przeciwsłoneczne, istnieją również okulary, a właściwie specjalne soczewki nałożone na ich szkiełka z powłoką antyrefleksyjną, które pełnią funkcję filtra światła niebieskiego oraz redukują zagrożenie dla naszych oczu. Z takim wyposażeniem nie będziemy musieli obawiać się o stan swoich oczu oraz ich kondycję. Mniej męczące się oczy są równoznaczne z przyjemniejszą pracą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *