Vinylize – czyli okulary dla oka z materiału dla ucha

„Nie czekaj; Nigdy nie ma ‘najbardziej właściwego momentu’. Zacznij od tego momentu, w którym jesteś i pracuj z każdym narzędziem, jakim możesz się posłużyć” – Taka sentencja, autorstwa George’a Herberta, a jednocześnie motto firmy wita nas na stronie firmowej  Vinylize, wyjątkowej marki przedsiębiorstwa Tipton Eyeworks, wytwarzającego oprawy okularowe ze starych winylowych płyt.

Pomysł na tworzenie okularów ze starych płyt winylowych zrodził się w głowie założyciela przedsiębiorstwa –Zachary’ego Tiptona – Amerykanina o szkocko-węgierskich korzeniach, który przypadkiem, zastanawiając się nad nowym materiałem do produkcji oprawek, zauważył stertę winylowych płyt w garażu swojego Ojca. Tipton doznał artystycznego olśnienia i na nowy materiał do wyrobu okularów wybrał właśnie winyle. Stąd też wzięła się nazwa firmy. 3 lata po tym wydarzeniu, w 2004 roku, bracia Zachary i Zoltan Tiptonowie założyli przedsiębiorstwo Tipton Eyeworks i wystartowali z marką Vinylize. Początkowo prefabrykat w postaci winylowych płyt był pozyskiwany z budapesztańskich pchlich targów. 

Z racji swoistej misji twórców Vinylize, którzy połączyli zamiłowanie do muzyki z własną profesją, zachęcają swoich klientów do wysyłania im swoich ulubionych płyt, z których zostaną „wykrojone” ich okulary. Ma to na celu natchnienie oprawek wartością sentymentalną i nostalgią, którą niesie za sobą muzyka. Co bardzo istotne, charakterystyczne rowki obecne na płytach winylowych nie są usuwane, wręcz przeciwnie, są bardzo dobrze widoczne na okularach dodając im oryginalności i czyniąc jedynymi takimi na świecie.

W wywiadzie, jeden z twórców marki Vinylize zdradził, że wytworzenie pojedynczej pary kultowych okularów to 6 tygodni pracy. Głównymi odbiorcami produktów są mężczyźni, między innymi graficy, architekci i ludzie pracujący w korporacjach. Co ciekawe, Vinylize nie ma żadnego punktu dystrybucji, w żadnym kraju. Okulary można zamówić jedynie wprost od producenta. Są to więc produkty, które trafiają prosto z rąk rzemieślnika w ręce klienta, bez pośredników. Najlepiej sprzedającym się wariantem Vinylize jest seria ACDC, jednak każda kolekcja ogranicza się do około 60 sztuk, dlatego też każda jest edycją limitowaną. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *