Vasuma – Swedish designer eyewear

Niewątpliwie, marką, której naprawdę warto poświęcić kawałek tekstu jest szwedzki producent opraw okularowych i przeciwsłonecznych – Vasuma. Twórcy od początku istnienia firmy postawili na jakość. Oprawki oraz okulary są produkowane ręcznie, na miarę oraz w niepodrabialnym stylu. Styl ten jest połączeniem modern oraz retro, czyli czerpie z najlepszych wzorców z przeszłości, aby ubogacić tym sposobem aktualne trendy.

Marka powstała z inicjatywy trzech przyjaciół – Jana Vany, Steffena Sundeliusa i Larsa Malmstena. Co bardzo ciekawe, nazwa firmy powstała z połączenia ich nazwisk, a dokładnie dwóch pierwszych liter nazwiska każdego z nich. Bynajmniej, to nie jedyny smaczek związany z tą marką. Ideą powstania kolekcji oprawek była „zemsta” za wyśmiewanie ludzi z wadą wzroku, zmuszonych nosić okulary. Tak powstały nazwy poszczególnych stylów wykonania oprawek określanych nazwami węży. Wyjaśnieniem takiego nazewnictwa jest obraźliwe słowo w języku szwedzkim – „glasögonorm” – którym nazywa się w Szwecji ludzi noszących okulary, a które dosłownie oznacza „czworo oczu”. Jest to najprawdopodobniej luźny odpowiednik polskiego „okularnik”. Glasögonorm to również szwedzka nazwa kobry indyjskiej – stąd właśnie powiązanie okularów z wężami. Vasuma chce w ten sposób oddać hołd wszystkim wyśmiewanym z powodu ich wzroku, więc oddaje w ich ręce – albo właściwiej – „na ich nosy” fantastyczną kolekcję oprawek, których będą im zazdrościli nawet ci, którzy wady wzroku nie mają. Na szczęście, aby nie zasmuciła ich zbytnio ta zmyślna zemsta, Vasuma jest również producentem okularów przeciwsłonecznych, więc nawet osoby z sokolim wzrokiem będą mogły się cieszyć stylowymi i oryginalnymi oprawkami.                                                                               

Vasuma przez wiele lat, stopniowo, podbija rynek optyczny. Z małego trzyosobowego przedsiębiorstwa z biurem oraz warsztatem w Starym Mieście, w Sztokholmie, w 2007 roku, aż do, teraz kiedy sprzedaje swoje produkty w 20 krajach świata, w około 300 wysokiej klasy sklepach optycznych oraz współpracuje z innymi, znanymi w Szwecji i na świecie, markami. Vasuma, na przestrzeni lat, współpracowała, między innymi, ze szwedzkimi markami Sandqvist, Carin Wester, Deadwood Leather oraz artystą Danielem Adamsem Rayem i fundacją Save The Children. Ich okulary sprzedają się prężnie także w Polsce.

Zadałem kilka pytań jednemu z przedstawicieli marki Vasuma. Jednym z nich było pytanie o początki firmy oraz inspiracje przy tworzeniu okularów – „Vasumę tworzą 3 osoby i każda z nich ma swoje inspiracje, są to np. popkultura, stare filmy, architektura, podróże i wiele innych”. Z kolei na pytanie o to, jak scharakteryzowałby swoich klientów, pięknie odrzekł – „Tak naprawdę są to wszyscy, może to być 14-letnia dziewczynka albo 70-letni staruszek – to ludzie kreują Vasumę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *