Savile Row – Homemade in London

Jednym z wystawców, któremu poświęciłem najwięcej czasu była marka Savile Row. Jak dobrze wiecie jestem miłośnikiem okularów vintage, więc firma produkująca oprawy od ponad 100 lat musiała zwrócić moją szczególną uwagę.

Podczas rozmowy przedstawiciele marki nie tylko przybliżyli mi historię swoich okularów, ale również pokazali najnowszą kolekcję przywiezioną prosto z Londynu. Warto pamiętać, że to właśnie tam – w stolicy Wielkiej Brytanii – wykonywane są wszystkie pary okularów Savile Row.

Miałem również możliwość zadania kilku pytań, dzięki którym możecie wraz ze mną lepiej poznać markę — odpowiedzi przeczytacie poniżej.

Czy możesz powiedzieć mi coś o Waszej marce? Jakie były jej początki?

Mamy bardzo bogatą historię, która zaczęła się od firmy Max Wiseman & Co. W 1932 roku jej założyciel nabył niemiecką fabrykę okularów i przeniósł ją do londyńskiej dzielnicy East End. Podczas II wojny światowej Algha Works poświęciła się produkcji okularów na maski gazowe i okularów Aviator dla brytyjskich sił zbrojnych. Po zakończeniu II wojny światowej rząd przyznał firmie Algha umowę na dostarczanie okularów wszystkim obywatelom brytyjskim.

W 1988 roku Margaret Thatcher zakończyła program bezpłatnych okularów dla swoich obywateli. Z dnia na dzień Algha straciła bazę klientów i na nowo się zmieniła. W ten sposób narodziła się domowa marka Algha Savile Row Eyewear. Do dzisiaj wykonujemy “szyte na miarę” oprawy w stylu vintage. To, co bardzo ważne — wykorzystujemy te same maszyny, które Max Wiseman przywiózł wiele lat temu z Rathenau.

Jak możesz opisać Waszych klientów? Jacy oni są i co ich łączy?

Savile Row jest jak idealny garnitur — każda oprawa jest dopasowana do indywidualnych potrzeb. Klienci są bardzo zróżnicowani. Savile Row przyciąga uwagę gwiazd takich jak Johny Depp, Brad Pitt, Danzel Washington, Daniel Radcliffe a w przeszłości takich gwiazd jak Steve Jobs, Audrey Hepburn, a nawet John Lennon.

Jaki jest wasz bestseller ?

Savile Row jest dość dobrze znane ze swoich klasycznych stylów opraw.
Owalne, metalowe modele (Panto) to nasz znak rozpoznawczy! Nasz bestseller to kształt, który był noszony przez Harrisona Forda jako Indiana Jones, Johna Lennona czy Daniela Radcliffa odtwórcy roli kultowego Harrego Pottera. Klasyczny kształt, który nigdy nie wychodzi z mody.

Czy posiadacie dystrybutora swoich opraw w Polsce?

Nie współpracujemy z żadnym salonem ani agentem w Polsce, ale mamy nadzieje, że wkrótce to się zmieni.

Savile Row zaskoczyło mnie swoją dbałością o szczegóły i ponadczasowym stylem. Jest to firma z tradycjami i prawdziwym kunsztem w rzemiośle optycznym. Nie podążają ślepo za trendami tylko wypracowali swój niepowatarzalny styl, któremu są wierni od lat.

Jeśli jeszcze nie znacie tej marki, koniecznie musicie nadrobić zaległości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *